Víte, jak by správně měla vypadat péče stomatologické ordinace? Řada pacientů poctivě navštěvuje zubního lékaře, neví ale, na které služby má nárok, a často kvůli tomu skončí u zbytečně komplikovaných a nepříjemných léčebných zákroků, které je mají zbavit důsledků zanedbané prevence. Právě preventivní prohlídky přitom mají poměrně jasná pravidla – ne každý zubní lékař je ale kvůli časové vytíženosti dodržuje. Stejně tak je možné vyhnout se bolestivým ošetřením na zubařském křesle – stačí najít kvalitního zubního lékaře, který má dlouholeté zkušenosti a využívá moderní prostředky, které zvládnou většinu nadbytečného nepohodlí v ordinaci eliminovat.

Pokud se chcete postarat o to, abyste svou ústní dutinu udrželi dlouhodobě zdravou, je třeba začít od základů, tedy od důsledné prevence. Je na Vás, abyste zubní ordinaci navštěvovali pokaždé, když máte na návštěvu nárok, tedy 1x za půl roku. Zodpovědností lékaře je naproti tomu, aby všechny potřebné úkony provedl při prohlídce pečlivě, i když třeba aktuálně netrpíte bolestí nebo jinými potížemi. Kromě pečlivého vizuálního vyšetření chrupu to znamená i prohlédnutí sliznic a měkkých tkání v ústní dutině. To je zásadní pro odhalení nádorů v ústní dutině a prevenci parodontózy, na kterou málokterý pacient předem myslí. Při návštěvě mějte na paměti také to, že pouhé vizuální vyšetření nestačí a Váš lékař by Vám měl provést také rentgenový snímek (kvalitní ordinace jsou vybavené i diagnostickým vybavením, které zachytí drobné kazy, na něž rentgen nedosáhne). Dobrý stomatolog Vám také odborně poradí, jak na domácí hygienu, a zodpoví všechny otázky, které ohledně své péče o zuby máte.

I když je to překvapivé, důkladná preventivní péče není ve všech ordinacích pravidlem, ačkoli se situace pomalu mění. Jednou z ordinací, která ke své práci přistupuje opravdu důsledně, je i stomatologická ordinace MUDr. Michaely Stránské v Jablonci. Pacienti tu oceňují hlavně pečlivost, která jim umožňuje udržovat si dlouhodobý přehled o stavu svých zubů. Postarejte se o dokonalé zdraví své ústní dutiny i Vy!